… 40 vuotta on kulunut kokouksesta, joka järjestettiin 17. helmikuutta 1979 Helsingissä Bulevardilla 11 A 1. Silloin syntyi kansalaisjärjestö nimeltään Naisten Apu Espoossa ry. Perustavan kokouksen aikana päätettiin, että nuoren yhdistyksen säännöt ovat Naisasialiitto Unioni ry:n periaateohjelman mukaiset.

Yhdistys perusti Espoon turvakodin, joka aloitti toimintansa 1. tammikuuta 1983. Seuraava askel oli kehittää väkivallan tekijöille suunnattu palvelu. Näin ollen, Lyömätön Linja aloitti toimintansa vuonna 1993. Samalla tavalla maahan muuttaneille miehille tarkoitettu Miehen Linja -palvelu on ollut vuodesta 2005 osana yhdistyksen tarjontaa.

Vuonna 2012 Espoon turvakodin toiminta loppui ja yhdistyksen nimi muuttui Lyömätön Linja Espoossa ry:ksi. Nimen muutos ei kuitenkaan vaikuttanut yhdistyksen jatkuvuuteen eikä sääntöihin. Perustavan kokouksen feministinen arvopohja on nykyäänkin vahvasti taustalla. Tämä feministinen arvopohja antaa Lyömätön Linja Espoossa ry:n palveluille niiden erityisyyden. Vaikka yleisesti puhutaan lähisuhdeväkivallasta, ymmärretään se meillä pääasiassa naisiin kohdistuvana väkivaltana.  

… 40 vuotta on kulunut yhdistyksen perustamisesta ja paljon työtä on tehty. Yhdistyksen jatkuva kehittyminen on ollut pääpiirteenä niiden vuosien aikana. Ajankohtaiset olosuhteet avaavat uudet kehittämisen mahdollisuudet, joihin ilman muuta tartutaan.  

 

Kostas Tassopoulos  

Toiminnanjohtaja

Lyömätön Linja Espoossa Ry

 

facebook_page_plugin